ارگ ریاست جمهوری می‌گوید، افغانستان و ایالات متحدۀ امریکا توافق کرده اند که با آغاز گفتگوهای صلح، خشونت‌ها کاهش می‌یابد و پایان آن آتش‌بس خواهد بود.

معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان شام دیروز در واکنش به آغاز دوباره این گفتگوها به رادیو آزادی گفت: “افغانستان و امریکا منافع و موقف مشترک دارند.”

داواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان دیروز (هفتم دسامبر) به رادیو آزادی گفت: “در صحبت‌های مکرر بین روسای جمهور افغانستان و ایالات متحده امریکا این توافق نیز شده است که بر پناهگاه‌های امن تروریستان در خارج از قلمرو افغانستان تمرکز خواهد شد.”

داواخان مینه پال در واکنش به آغاز دوباره گفتگوها بین هیئت امریکایی و نمایندگان طالبان، به رادیو آزادی گفت: “افغانستان و امریکا منافع و اهداف مشترک دارند، ما در زمینۀ صلح مشترکاً کار کرده و موقف مشترک داریم. روی این موضوع توافق شده، زمانیکه گفتگوهای صلح آغاز می‌شود، خشونت‌ها کاهش می‌یابد و پیامد آن آتش‌بس خواهد بود.”

به گفتۀ آقای مینه پال، بین واشنگتن و کابل توافق شده است که بعد از این هراقدامی که می‌شود، براساس هماهنگی بین امریکا و افغانستان خواهد بود.

دیروز (هفتم دسامبر) گفتگو بین هیئت امریکایی و نمایندگان طالبان دوباره در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شد. آژانس‌های خبری رویترز و فرانس پرس از قول مقامات امریکایی نوشته اند، این گفتگوها روی کاهش خشونت‌ها، آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس متمرکز خواهد بود.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر با تائید آغاز این گفتگوها از طریق توییتر نوشته است: “مذاکرات از همان نقطۀ آغاز شده که در آن متوقف شده بود.”

به گفتۀ آقای شاهین، گفتگو‌ها روی امضای یک توافقنامه می چرخد. اما وی جزئیات بیشتر را ارائه نکرده است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا در جریان مسافرت اخیرش به افغانستان در بگرام به این نکته اشاره کرده که طالبان خواستار یک توافق اند.

اما تا هنوز طالبان به‌طور علنی گفتگوهای مستقیم با حکومت افغانستان را نپذیرفته اند.

در این حالت آیا این تلاش‌های جاری نتیجه خواهد داد؟

داواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با اشاره به این نکته گفت: “برای طالبان و جانب امریکایی واضح شده، زمانیکه از توافق صلح صحبت می‌شود، هیچکس بدون حکومت افغانستان در مورد تصمیم گرفته نمی‌تواند.”

قبل از این برخی منابع در ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته بودند، کابل روی ترکیب یک هیئت کار می‌کند که به نمایندگی از حکومت افغانستان با طالبان گفتگو کند.

اما داواخان مینه پال افزود: “هیئت زمانی تعیین خواهد شد که مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود. آقای مینه پال تعیین هیئت را قبل از وقت خوانده گفته است، حکومت در موقع مناسب در این مورد اقدام خواهد کرد.”

بعد از چندین دور گفتگو، در خزان سال‌جاری هیئت امریکایی و طالبان گفته بودند، در اصول به یک توافق نزدیک شده اند و تا امضای توافقنامه وقت زیاد باقی نمانده است. در آن‌زمان در برخی گزارش‌ها از قول دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا هم گفته شد که هیئت طالبان برای امضا این توافقنامه به واشنگتن فرا خوانده شده است. اما بعد از یک حمله که در نتیجۀ آن شماری از افراد ملکی به شمول یک سرباز امریکایی کشته شدند، رئیس جمهور امریکا گفتگوها بین هیئت امریکایی و نمایندگان طالبان را متوقف ساخت.