پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و اهدای وثیقه پیروزی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به محمداشرف غنی، دفتر ریاست جمهوری از آمادگی برای برگزاری مراسم تحلیف خبر می‌دهد.

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان امروز یکشنبه (۲۹ دلو)‌ به رادیو آزادی گفت کمیسیون تعیین شده برای برگزاری مراسم تحلیف امروز بعد از اولین جلسه‌اش تاریخ، محل و مهمانان این مراسم را مشخص می‌کند.

او گفت: “در روزهای نزدیک مراسم تحلیف برگزار می‌شود. کمیسیون تاریخ آن را به طور رسمی اعلان می‌کند. امروز آن‌ها اولین جلسه‌شان را دارند. در مورد جزئیات تاریخ برگزاری، اشتراک‌کننده‌ها بعداً شریک ساخته می‌شود.”

با این حال یک منبع آگاه در حکومت که به علت حساسیت موضوع نخواست نامش گرفته شود می‌گوید که احتمالاً مراسم تحلیف رئیس جمهور غنی به روز پنجشنبه برگزار شود.

روز شنبه در فرمان منتشر شده رئیس جمهور غنی آمده که کمیسیون خاص برای برگزاری مراسم تحلیف تعیین شده است.

در ترکیب این کمیسیون علاوه بر بخش امنیتی، وزارت خارجه و برخی نهادهای دیگر هم حضور دارند. بر بنیاد این حکم تا چند روز آینده مراسم تحلیف آقای غنی برگزار خواهد شد.

اما تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی می‌گوید مراسم تحلیف آقای غنی برای این تیم مهم نیست و به‌زودی مراسم آقای عبدالله برگزار می‌شود.

فریدون خوزون سخنگوی این تیم امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت: “ما به یک کمیسیون وظیفه سپرده‌ایم که چند کمیته دارد. یکی از آن‌ها وظیفه آمادگی مراسم تحلیف را دارد و کار آن جریان دارد. بسیار زود اعلان می‌کنیم، زیرا آمادگی‌ها جریان دارد. دقیق گفته نمی‌توانم که کدام روز این مراسم گرفته می‌شود، اما بسیار زود اعلان می‌شود.”

هفته گذشته پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات عبدالله عبدالله حکومت همه شمول را اعلام کرد.

در همین حال، کارشناسان مسائل سیاسی و امنیتی این وضعیت را نگران‌کننده می‌دانند. به گفته آن‌ها، رهبران سیاسی ابتدا اختلاف‌ها را حل و بعد مراسم تحلیف برگزار کنند.

نصرالله ستانکزی مشاور پیشین رئیس جمهوری و استاد حقوق روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت:”از لحاظ حقوقی زمانی که حکومت مشروع باشد، حکومت کارش را آغاز می‌کند. طی مراحلی را که قانون اساسی برای یک حکومت مشروع دارد، این است که مراسم تحلیف باید برگزار شود، اما پس از اعلان نتایج وضعیت به میان آمده نشان می‌دهد که کشور به طرف بحران می‌رود. به باور من باید سیاسیون از احساسات کار نگیرند.”