پوهنتون امریکایی- افغانستان از رهایی دو استاد خود از بند گروه طالبان استقبال کرده است.

این پوهنتون با نشر اعلامیه در صفحه اینترنتی خود گفته، از کسانی قدردانی می‌کند که در رهایی کیون کینگ و تیموتی ویکس همکاری کرده اند.

در اعلامیه آمده است که کینگ امریکایی و ویکس آسترالیایی در هفتم آگست ۲۰۱۶ از کابل ربوده شدند و این پوهنتون از آن زمان تا کنون با خانواده‌های این دو استاد منتظر رهایی آنها بودند.

خبرگزاری‌های رویترز، اسوشیتتد پرس و فرانس پرس گزارش داده اند که این دو استاد امروز در ولسوالی نوبهار ولایت زابل از بند طالبان رها شده و توسط هیلکوپتر از محل انتقال یافتند.

خبر رهایی این دو استاد چند ساعت پس از آن نشر شد که گزارش‌ها در مورد رسیدن سه عضو شبکه حقانی به شمول انس حقانی به قطر نشر شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع طالبان گزارش داد که انس حقانی، حاجی مالی خان و حافظ رشید عمری پس از رهایی از بند حکومت افغانستان به قطر رسیده اند.

حکومت افغانستان و یا هم سفارت امریکا در کابل تا کنون رسماً در این مورد چیزی نگفته اند.

از سویی هم عمران خان صدراعظم پاکستان از رهایی دو استاد پوهنتون امریکایی-افغانستان استقبال می‌کند.

آقای خان در صفحه توییترش از طرف‌های دخیلی که این کار را ممکن ساخته اند قدردانی کرده و می‌گوید که پاکستان به‌عنوان بخشی از پالیسی‌اش برای یافتن یک راه حل سیاسی به جنگ افغانستان، سهولت‌هایی را برای رهایی این استادان فراهم ساخت.

آقای خان می‌افزاید: “ما امیدوار هستیم که این گام سبب اطمینان تمامی طرف‌های دخیل شود تا روند صلح را بازسازی کند.”

در این توییت عمران خان آمده است که پاکستان به سهولت‌سازی زمینه‌ها برای روند صلح متعهد باقی می‌ماند.

ئیس جمهوری افغانستان هفته پیش تصمیم مبادله میان سه عضو شبکه حقانی به شمول انس حقانی و این دو استاد را اعلام کرد اما این مبادله به گفته ریاست جمهوری افغانستان به خاطر عملی نشدن تعهدات از سوی طالبان فوراً صورت نگرفت.