وزارت امور خارجه افغانستان گفته است که سازمان اطلاعات نظامی پاکستان (آی‌اس‌آی) سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را احضار کرده و نظامیان این سازمان با او “رفتار نادرست” کرده‌اند. این وزار‌ت‌خانه در اعلامیه‌ای گفته نسبت به این برخورد ابراز نگرانی می‌کند و “اعتراض شدید” دارد.

این وزارت‌خانه در اعلامیه‌ای که منتشر کرده رفتار آی‌اس‌آی را “خلاف موازین و عرف دیپلماتیک” خوانده است.

وزارت امور خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی نیز گفت که عاطف مشعل، سفیر این کشور در اسلام آباد در یک دفتر محلی آی‌اس‌آی احظار شده بود و با او در آن جا بدرفتاری شده است. این وزارت‌خانه اما جزئیات بیشتری در این مورد ارایه نکرد. س

در اعلامیه این وزارت‌خانه آمده است:”جمهوری اسلامی افغانستان یکبار دیگر از حکومت پاکستان می‌خواهد که روابط دیپلماتیک خویش را با این کشور، در روشنایی و مطابقت با کنوانسیون‌های بین المللی و عرف پذیرفته‌شده دیپلماتیک وفق دهد.”

همزمان، سفارت پاکستان در کابل اعلام کرده که از امروز، دوشنبه (۱۳ عقرب/آبان) خدمات کنسولی خود را به دلایل امنیتی در پایتخت افغانستان متوقف کرده است.

این سفارت‌خانه جزئیات بیشتری در این مورد ارایه نکرده ولی وزارت خارجه پاکستان با نشر خبرنامه‌ای گفته که کاردار (شارژ دافر) سفارت افغانستان در اسلام آباد را احضار و از آزار و اذیت کارمندانش در افغانستان به او خبرداده و گفته که درباره امنیت دیپلمات‌هایش در کابل و سایر نمایندگی‌های پاکستان در این کشور نگرانی دارد.

این نهاد افزوده که کارمندان و دیپلمات‌های پاکستانی در کابل در دو روز گذشته مورد آزار و اذیت قرار گرفته شده و خودرو آنان زمانیکه به سمت سفارت می‌رفته، توسط یک موتورسوار صدمه دیده است.

وزارت خارجه پاکستان افزوده که براساس کنوانسیون ۱۹۶۱ وین تامین امنیت و آزادی گشت و گذار کارمندان سفارت پاکستان وظیفه دولت افغانستان است.

در خبرنامه وزارت خارجه پاکستان از کابل خواسته شده تا در این باره تحقیق کرده و نتیجه آنرا به دولت پاکستان شریک کند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز در واکنش به این تصمیم پاکستان گفته که کابل آماده است تا به تمام نگرانی پاکستان بپردازد ولی توقع داشت که این کار از مجرای دیپلماتیک بررسی می‌شد. او افزوده که وزارت خارجه در حال بررسی و حل این مشکل است تا شهروندان افغان با مشکل مواجه نشوند.

سفارت پاکستان در مرداد/اسد امسال نیز صدور ویزا برای شهروندان افغانستان را محدود و اعلام کرده بود که تنها برای سالمندان، بیماران، زنان و بازرگانان ویزا صادر خواهد کرد.

در آن زمان، این سفارت از دولت افغانستان خواسته بود که “علیه باندبازی و اخاذی‌هایی که در بیرون از کنسولگری از متقاضیان ویزا صورت می‌گیرد، اقدام کند”.

به دلیل وجود مراجعان زیاد، گرفتن ویزای پاکستان برای شهروندان افغانستان همواره با دردسرهایی همراه بوده است.

چندی قبل وزارت داخله/کشور افغانستان یک سرباز پلیس را بازداشت کرد که عامل ضرب و شتم چند نفر از متقاضیان ویزا در جلوی سفارت پاکستان بود.

بارها گفته شده که پلیس با شماری از افراد ارتباط دارد که زمینه صدور ویزای پولی را برای متقاضیان فراهم می‌کند.

وزارت داخله/کشور افغانستان قبلا گفته بود که برای حل مشکلات به وجود آمده اقدام کرده و شماری از سربازان پلیس که “مفسد” بودند شناسایی و به دادستانی معرفی شدند.

این وزارت از افراد پلیس که در اطراف سفارت اکنون گماشته شده‌اند به عنوان افراد “فعال، کارکن و پاک نفس” نامبرده است.