مقام‌های محلی ولایت فراه در جنوب غرب افغانستان تایید کرده‌اند که در انفجار مین کنار جاده در این ولایت ۳۴ غیر نظامی کشته و ۱۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

فاروق بارکزی، سخنگوی والی فراه به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که این حادثه در مسیر شاهراه هرات- قندهار رخ‌داده و کودکان و زنان نیز در میان قربانیان هستند.

او افزوده که حادثه حوالی ساعت ۶ صبح امروز، چهارشنبه نهم اسد/مرداد زمانی رخ‌داد که یک اتوبوس مسافربری از نوع ۳۰۳ از هرات به سمت قندهار در حرکت بود و با مین کنار جاده برخورد کرد.

آقای بارکزی مدعی شد که طالبان مین‌های کنار جاده‌ای در این کشور را کار می‌گذارند.

تلفات غیر نظامیان همواره باعث نگرانی در این کشور است. روز گذشته نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ میلادی، شمار غیرنظامیان افغان که به دست نیروهای مخالف دولت افغانستان کشته شده‌اند، ۴۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. اما این گزارش می‌گوید تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای طرفدار دولت ۳۱ درصد افزایش یافته و بیشتر این تلفات به حمله‌های هوایی مربوط می‌شود.

در گزارش سازمان ملل آمده است که در سال جاری میلادی هزار و ۳۶۶ غیر نظامی به دست طرف‌های درگیر در افغانستان کشته شده‌اند که عامل کشته شدن ۷۱۷ غیرنظامی نیروهای دولتی و عامل مرگ ۵۳۱ غیر نظامی شورشیان مخالف دولت بوده‌اند.

در گزارش یوناما که دیروز سه‌شنبه هشتم اسد/مرداد نشر شد، نوشته شده که دو هزار و ۴۴۶ غیر نظامی نیز در سال ۲۰۱۹ زخمی شده‌اند. از این تعداد ۶۸۰ نفر توسط نیروهای دولتی و هزار و ۴۳۷ غیرنظامی از سوی شورشیان مخالف دولت هدف قرار گرفته‌اند.