وزیر امور خارجه ایران، گفته است که این کشور شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد تبادل زندانی داده است. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته دولت این کشور “از اظهارات اخیر آقای ظریف مطلع است.”

آقای ظریف، که به نیویورک سفر کرده، در یک مراسم سخنرانی و پرسش و پاسخ گفت که آمریکایی‌ها تا الان به این پیشنهاد پاسخی نداده‌اند.

اظهارات او با انتقاد یک گروه حقوق بشر مواجه شده که می گوید این سخنان اذعانی صریح به “گروگان گیری” توسط ایران است.

وزیر خارجه ایران گفت: “شش ماه پیش به آمریکایی‌ها گفتیم آماده تبادل زندانیان آمریکایی در ایران با ایرانیانی که به خاطر قوانین تحریم در آمریکا یا به خواست آمریکا در کشورهایی دیگر حبس شدند، هستیم. هیچ پاسخی نیامد. اگر حرفی غیر از این به شما بزنند دروغ می‌گویند.”

آقای ظریف گفت که ایران اتهامات زندانیان خود در آمریکا را “ساختگی” می‌داند و آمریکا هم اتهام زندانیان خود را در ایران. او خطاب به آمریکا گفت: “بیایید تبادل (زندانی) کنیم. من آماده این کار هستم و اختیار کافی برای انجام آن را دارم.”

زمانی که آقای ظریف برای پیشنهاد تبادل زندانی از سوی ایران مشخص کرده تقریبا همان زمانی است که آمریکا تحریم‌های هسته‌ای ایران را برگرداند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته دولتش به دفعات خواهان آزادی زندانیان آمریکایی در ایران شده و به صحبت‌های آقای ظریف توجه می‌کند، اما “ایران می‌تواند جدیت خود در مسائل کنسولی، از جمله ایرانیان متهم یا محکوم در ارتباط با نقض قوانین تحریم آمریکا را، با آزادی فوری زندانیان آمریکایی نشان دهد.”