برخورد تنش‌آمیز نیروهای پلیس و شماری از نمایندگان مجلس افغانستان باعث شد که آنان ساعت ۱۱:۳۰ شب گذشته نشست فوق العاده برگزار کنند.

این برخورد به گفته خالد اسد، نماینده مردم پکتیا زمانی آغاز شد که نرندر سنگ خالصه، نماینده اقلیت سیک همراه با شماری از نمایندگان عازم یک مراسم فاتحه بودند.

یک منبع امنیتی به بی‌بی‌سی گفت پلیس بعد از اینکه در منطقه گمرگ در شرق کابل یک خودرو شیشه سیاه یکی از نمایندگان را متوقف کرد، این نماینده پارلمان به محافظانش دستور تیراندازی به پلیس را داد و نیروهای پلیس نیز محافظانش را خلع سلاح کردند.

به گفته این مقام، پلیس خودروی حامل مریم سلیمان‌خیل، نماینده کوچی‌ها را حدود یک ساعت محاصره کرد تا در نهایت محافظانش سلاح‌شانرا تسلیم کردند. به قول این منبع در جریان رسیدگی به این موضوع، خودروی حامل آقای خالصه نیز به محل بازرسی می‌رسد.

ولی نمایندگان مجلس این گفته‌های پلیس را رد می‌کنند. آقای خالصه به بی‌بی‌سی گفت که شش نماینده مجلس عازم مراسم بودند که نیروهای پلیس در شرق کابل از آنان کارت سلاح و خودروهایش را مطالبه کردند.

او مدعی است که پلیس با تمام نمایندگان “رفتار نادرست کرده، محافظان آنان را دشنام داده و خلع سلاح کرده‌” او مدعی است که بعدا پلیس آقای خالصه را شخصا بازرسی کرده است.

این نماینده مجلس می‌گوید که قبل از این نیز نیروهای پلیس برخوردهای مشابهی را با نمایندگان مجلس داشته‌اند.

خالد اسد نیز که در محل حضور داشته می‌گوید که نیروهای پلیس با توجه به اینکه تمام خودروها و اسلحه‌های محافظین نمایندگان مجوز داشتند، اما نیروهای پلیس با آنان بدرفتاری کرده و او مدعی است که پلیس آقای خالصه را “به سیلی می‌زند و لباسش را پاره می‌کند.”

او می‌گوید که بعد از این برخورد پلیس وقتی مریم سلیمان خیل می‌خواهد با وزیر داخله/کشور افغانستان صحبت کند، سربازان پلیس گوشی تلفن او را می‌گیرد و بعد نمایندگان به سایر اعضای پارلمان پیام می‌دهد و شماری دیگر از اعضای مجلس نیز به محل می‌رسند.

بعد از این تجمع نمایندگان به مجلس نمایندگان رفته و وزارت داخله افغانستان را برای استجواب به مجلس فرا می‌خواند، تاکنون جزئیات این بحث که برای حدود دو ساعت ادامه داشته، مشخص نیست، ولی آقای خالصه می‌گوید با توجه به اینکه چندین برخورد مشابه صورت گرفته، در این جلسه به وزیر داخله گفته شده که برای نمایندگان مجلس احترام قایل شده و یک کمیسیون برای حل این مشکلات ایجاد شده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید که این ادعای نمایندگان که با آنان برخورد نادرست شده، بررسی می‌شود.

میر رحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته که ” فرهنگ زورگویی باید ریشه کن شود.” او از مسعود اندرابی، وزیر داخله افغانستان نقل قول کرده که اگر “وکلا (نمایندگان) کدام ملاحظه در مورد کارکرد پلیس داشته باشند؛ باید در پارلمان جلسه شود نه در سرای و سر سرک (جاده).”

او افزوده که قضیه‌ای که در نزدیک گمرک کابل در زمان پاک‌کاری شیشه سیاه خودرو یک نماینده بوقوع پیوسته است، از طرف پلیس بررسی می‌شود و در صورتی که پلیس خلاف قانون برخورد کرده باشد، طبق قانون عمل خواهد شد.

وزارت داخله در تازه‌ترین خبرنامه خود به تمام نیروهای پلیس دستور داده که سلاح‌های غیرقانونی و خودروهای فاقد مدارک را جمع آوری کنند و با افراد مسلح غیرمسئول برخورد قانونی کنند.

برخورد نمایندگان پارلمان امروز باعث واکنش گسترده در شبکه‌های اجتماعی شد، شماری زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با همرسانی عکس نیروهای پلیس از آنها حمایت کردند و در عوض با نشر عکس خودروهای مجلل نمایندگان از آنان پرسیده که آنرا از کجا کرده است؟