رئیس جمهور ایالات متحده امریکا می‌گوید که می‌خواهد طولانی‌ترین جنگ این کشور را در افغانستان خاتمه ببخشد.

او این مطلب را در جریان سخنرانی سالانه‌اش به کانگرس گفت: “همان‌طوری که ما از زنده‌گی امریکایی‌ها دفاع می‌کنیم برای پایان دادن به جنگ‌های امریکا در شرق میانه نیز کار می‌کنیم. عظم نیروهای‌ما در افغانستان زمینه این را مساعد ساخته که گفتگوهای صلح پیشرفت خوبی داشته باشد.”

او افزود: “من نمی‌خواهم صدها هزار تن را در افغانستان به قتل برسانم که اکثر شان بیگناه هستند. وظیفه ما هم این نیست که برای کشورهای دیگر به حیث نیروی اعمال‌کننده قانون [پولیس] کار کنیم. عساکری را که ما داریم در کُل جهان بی‌نظیر هستند. این‌ها یا جنگ می‌کنند که در آن پیروز شوند یا هیچ جنگ نمی‌کنند. ما کار می‌کنیم که طولانی‌ترین جنگ امریکا را خاتمه ببخشیم و سربازهای خود را دوباره به‌خانه برگردانیم.”

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در سخنرانی یک ساعته خود چند دقیقه محدود در مورد افغانستان صحبت کرد.

او از پیشرفت‌های پروسه صلح نیز جزئیاتی ارائه نکرد.

در جریان سخنرانی به کانگرس دونالد ترمپ خانواده‌های نیروهای امریکایی را ستود.

“ایمی ویلمسون” و “دو فرزند او” زمانی در جریان سخنرانی ترمپ متعجب ساخته شدند که شوهر او افسر قوای امریکا تاونزن ویلمسون از افغانستان برگشت و مستقیماً به کانگرس دعوت شده بود.

تاونزن هفت ماه خانواده‌اش را ندیده بود.

امریکا بیش از هجده سال در افغانستان حضور دارد.

ایالات متحده امریکا در اواخر سال ۲۰۰۱ میلادی با رهبری نیروهای بین‌المللی برای از بین بردن شبکه القاعده و سقوط رژیم طالبان بر افغانستان حمله کرد و کمک کرد تا حکومت موقت به میان آید.

امریکا و نیروهای بین‌المللی در چوکات ناتو سال ۲۰۱۴ ماموریت جنگی شان‌را در برابر تروریزم و طالبان به پیش بردند و پس از آن ماموریت حمایت قاطع که هدف آن تجهیز، آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است آغاز شد.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا پيش از این‌که جنگ و صلح افغانستان را یادآوری کند بر مبارزه امریکا در برابر تروریزم تاکید کرد.

او گفت تروریستان در هر گوشه دنیا اگر اتباع امریکایی را تهدید می‌کنند از بین برده خواهند شد.

به گونه مثال از قاسم سلیمانی یادآوری کرد.

او گفت: “سلیمانی که قومندان نیروهای گروه قدس سپاه پاسداران ایران بود بیش از هزار نیروی امریکایی را در عراق به قتل رسانیده و زخمی کرده بود و امریکا نیز او را از بین برد.”

آقای ترمپ همچنان از برچیده شدن دامن خلافت اسلامی یاد آوری کرد.

او گفت با کشتن ابوبکرالبغدادی که ترمپ او را تشنه خون مردم دانست خلافت اسلامی صد در صد به پایان رسید.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا بیش از یک ساعت به کانگرس سخنرانی کرد.

بیانیه او بیشتر متمرکز بر دست‌آورد‌های اداره‌اش در راستای پیشرفت‌های اقتصادی، ایجاد فُرصت‌های بیشتر شغلی، تقویت نیروها و در اخیر هم بر مبارزه علیه تروریزم و در بخش کوتاه متمرکز بر افغانستان بود.