مقامات ولایت ننگرهار می‌گویند که جنگ دو روزه بین طالبان مسلح و جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در ولسوالی‌های شیرزاد و خوگیانی این ولایت، دیروز پایان یافت.

به گفته مقامات ولایت ننگرهار، جنگ اخیر بین این دو گروه رقیب در یکسال گذشته شدید ترین، بوده است.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفت، اداره ولایتی در نظر دارد تا علاوه بر شیرزاد و خوگیانی در سایر ولسوالی‌های ناامن این ولایت نیز کندک‌های اردوی محلی را جابجا کند.

وی افزود:

“در چند روز گذشته، ما در پنج کیلومتری ولسوالی شیرزاد عملیات کردیم تا در آینده نزدیک، برای استقرار سه تولی اردوی محلی در آنجا زمینه مساعد شود. پلان داریم که در ولسوالی‌های حصارک، شیرزاد و خوگیانی اردوی محلی ایجاد شده و در همانجا توظیف شوند. اما نخست در آن مناطق عملیات می‌شود. هم‌چنان در برخی مناطق قیام کننده‌گان محلی هم در چوکات امنیت ملی توظیف خواهند شد.”

به گفته سخنگوی والی ننگرهار، در جریان جنگ دو روزه در ولسوالی‌های شیرزاد و خوگیانی ۹ طالب مسلح کشته و تعدادی هم توسط داعش اختطاف شده‌اند.

عطاالله خوگیانی می‌گوید که در صفوف طالبان، افراد مسلح از مناطق مختلف حضور دارند، اما رهبری جنگ داعش را خارجی‌ها می‌کنند.

در جریان جنگ در ولسوالی‌های شیرزاد و خوگیانی حدود ۳۰۰ خانواده بی‌جا شده اند و برای سروی آنها چهار تیم به رهبری مؤسسات خارجی توظیف شده‌اند.

در برخی ولایات دیگر افغانستان نیز بین طالبان مسلح و جنگجویان داعش برخورد‌های شدید صورت گرفته و در بعضی مناطق هنوز هم ادامه دارد.

از مدت یکماه به اینسو بین این دو گروه در ولسوالی چپه دره ولایت کنر جنگ‌های شدید جریان دارد.

عبدالستار میرزکوال والی کنر  گفت، گفتگو با بزرگان قومی ادامه دارد تا به میانجیگری مردم محل جنگ بین طالبان مسلح و جنگجویان داعش متوقف شود.