برخی رسانه‌های امریکایی گزارش داده اند که زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان به‌هدف بحث در این مورد، به کابل بازگشته است.

اما خلیلزاد هنوز در این باره تبصر‌ه‌ای نکرده است.

تلاش‌ها برای رهایی دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان در بدل رهایی زندانیان طالبان ادامه دارد.

“کوین کینگ” (آسترالیایی) و “تیموتی ویکس” (امریکایی) در سال ۲۰۱۶ در کابل ربوده شدند.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان روز پنجشنبه (۳۱ اکتوبر) در کابل بود.

خبرگزاری “اسوشیتد پرس” و روزنامۀ “واشنگتن پست” گزارش داده اند که خلیلزاد برای بحث در بارۀ مبادلۀ احتمالی زندانیان دوباره به کابل رفته.

خلیلزاد اوائل هفته گذشته پس از سفر کوتاه به کابل رهسپار پاکستان شده بود.

او هنوز در مورد گزارش‌ها در بارۀ تلاش‌ها برای تبادل زندانیان چیزی نگفته است.

همزمان، تلاش‌ها برای آغاز دوبارۀ گفتگوهای معلق صلح میان ایالات متحده و طالبان ادامه دارد.

[آیا تبادل احتمالی زندانیان و استادان، سبب اعتمادسازی میان طرف‌ها خواهد شد؟]

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان به روز جمعه اول ماه نومبر به رادیو آزادی در پاسخ “این پرسش” گفت: “اگر تبادل زندانی‌ها واقعاً زمینه را به تحقق صلح پایدار و با عزت که تمام مردم افغانستان طرفدار آن اند فراهم کند، طبیعی است که قابل بحث و تأمل است. دولت افغانستان می‌تواند که در بارۀ آن فکر جدی کند و تصمیم بگیرد.”

وحید مژده تحلیل‌گر مسایل سیاسی است که روند صلح را از نزدیک دنبال می‌کند.

مژده از کابل در گفتگوی تلیفونی به رادیو آزادی گفت که تبادل احتمالی زندانیان می‌تواند به ایجاد اعتماد میان طالبان و ایالات متحده کمک کند.

او افزود: “در فهرست زندانیان طالبان به شمول “انس حقانی” و “عبدالرشید عمری”، ۸۲ تن از افراد مهم طالبان موجود اند و مبادلۀ آنها می‌تواند که موثر باشد و در حقیقت مسأله‌ای که حالا در بین طالبان است و آن اینکه: “برخی از آنها می‌گویند که از مذاکرات چه‌سودی به‌دست آورده اند. با تبادل زندانیان به این تعداد از طالبان گفته می‌شود که ضرر نکرده اند و در نتیجۀ مذاکرات، زندانیان شان؛ رها شدند.”

طالبان و امریکا برای دستیابی به‌توافق صلح، ۹ بار در دوحۀ قطر گفتگو کردند و به امضای آن نزدیک شده بودند.

اما دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده، این گفتگوها را در ماه سپتمبر پس از آن لغو کرد که یک سرباز امریکایی و یازده تن دیگر در حملۀ طالبان در کابل کشته شدند.