وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که روند تازه گفتگوها میان امریکا و طالبان در قطر آغاز شده است.

سخنگوی این وزارت روز شنبه به رادیو آزادی گفت که دراین دور مذاکرات میان “دو طرف” روی آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پاکستان تمرکز بیشتر صورت می‌گیرد.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و هیئت طالبان امروز گفتگوهای صلح را در قطر از سر گرفتند.

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که سند قبلی میان امریکا و طالبان در مورد صلح ملغا است و حالا میان دو طرف مرحله تازه گفتگوها در قطر آغاز شده است.

ناجیه انوری سخنگوی این وزارت روز شنبه به رادیو آزادی گفت که پیشرفت‌های ۹ مرحله مذاکرات میان امریکا و طالبان حدو سه ماه پیش از سوی دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده باطل شده و قابل پذیرش نیست.

به گفته خانم انوری،آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پاکستان اولین مورد بحث در مرحله تازه گفتگوها میان امریکا و طالبان خواهد بود.

او افزود: “پیش از برگزاری هرنوع نشست نخست باید در باره موضوع آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پاکستان بحث شود. گفتگوها در قطر به‌گونه‌ای آغاز می‌شود که سند و پیشرفت‌های قبلی باطل بوده و قابل قبول نمی‌باشد. براساس سند قبلی مذاکره صورت نمی‌گیرد یعنی گفتگوهای که انجام می‌شود به‌گونه‌ای است که همه چیز از سر گرفته شده است.”

گفتگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و طالبان روز شنبه در دوحه پایتخت قطر از سر گرفته شد.

یک عضو تیم مذاکراتی آقای خلیل‌زاد به رادیو آزادی گفت که تمرکز دو طرف بر کاهش خشونت‌ها است که می‌تواند زمینه را برای آتش‌بس و گفتگو میان افغان‌ها فراهم کند.

زلمی خلیل‌زاد پیش از آن که مذاکرات صلح با طالبان را در قطر ازسر گیرد، با مقام‌ها و چهره‌های سیاسی افغان در کابل گفتگوهای گسترده را انجام داد.

طالبان در مورد چگونگی آغاز دوباره گفتگوها با مقام‌های امریکایی درقطر به تازگی ابراز نظر نکرده اند اما این گروه پیش از این تأکید کرده که مذاکرات باید از جایی‌که متوقف شده بود، دو باره آغاز شود.

دراین حال محمد امین وقاد یک عضو شورای عالی صلح می‌گوید که ممکن توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان به زودی امضا شود:

او گفت: “با توجه به تمایلی که طالبان برای صلح دارند امیدواریم که در یک هفته یا ده روز این توافق‌نامه امضا شود. پس از آن و مراحل لازم که باید طی شود برای مذاکرات میان افغان‌ها نیز راه باز می‌شود.”

گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان حدود سه ماه پیش در پی حمله انتحاری که در ساحه شش درک شهر کابل انجام شد و طالبان مسئولیت آن را پذیرفتند از سوی دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا لغو اعلان شد.

اما طالبان پس از این تصمیم رئیس جمهوری امریکا گفتند که روند مذاکرات باید از سر گرفته شود.

حلقات سیاسی و مردم عام در افغانستان نیز همواره گفته اند که صلح یگانه راه حل بحران کنونی افغانستان است و روند گفتگوها با اشتراک حکومت افغانستان و پذیرفتن آتش‌بس از سوی طالبان باید ادامه یابد.