رئیس جمهور امریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را شامل فهرست سازمان‌های تروریستی کرد.

دونالد ترمپ دیروز دوشنبه هشت اپریل در اعلامیۀ گفت، واشنگتن به فشار‌های مالی خود بر این گروه ادامه می‌دهد.

ایالات متحده امریکا پیش از این ده‌ها نهاد و اشخاص را که به گونۀ با سپاه پاسداران انقلاب ایران ارتباط داشتند، درج فهرست سیاه این کشور کرده بود.

رئیس جمهور دونالد ترمپ در این اعلامیه گفته که با قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی، اولین بار است که ایالات متحده بخشی از یک حکومت دیگر را به مثابه سازمان تروریستی اعلان می‌کند.

در این میان، وزیر خارجه امریکا می‌گوید، این تصمیم در ظرف یک هفته اجرایی خواهد شد.

مایک پومپیو که در واشنگتن با رسانه‌ها صحبت می‌کرد، به همه بانک‌ها و بزنس‌ها هشدار داد که به معامله‌های‌ شان با سپاه پاسداران پایان دهند.

با این اقدام، همه دارایی‌های سپاه پاسداران ایران در قلمرو صلاحیت‌های ایالات متحده، مسدود شده و امریکایی‌ها از هر گونه معاملات با آن منع می‌شوند.

همزمان تلویزیون و خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) مدت کوتاه پس از اعلان، گزارش داد که شورای عالی امنیت ملی ایران، نیرو‌های مسلح ایالات متحده در غرب آسیا را به مثابه سازمان تروریستی اعلان کرد.

این تصمیم بعد از آن اتخاذ شد که جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از حسن روحانی رئیس جمهور این کشور تقاضا کرد که نیرو‌های مسلح امریکا در غرب آسیا را در فهرست گروه‌های تروریستی تهران قرار دهد.