مقام های استرالیایی نسبت به تهدید بالقوه “فاجعه‌باری” که آتش‌سوزی‌های طبیعی متوجه نواحی اطراف سیدنی، بزرگترین شهر این کشور، می کند هشدار داده اند.

به ساکنان محلات آسیب‌پذیر هشدار داده شد این نواحی را ترک کنند و در مراکز خرید پناه بگیرند.

در آتش سوزی روزهای اخیر در استرالیا دست کم سه نفر جان خود را از دست داده اند و هزاران نفر خانه هایشان را ترک کرده اند.

روز یکشنبه همچنان بیش از ۱۰۰ مورد آتش سوزی طبیعی در دو ایالت نیو سات ولز و کوئینزلند جریان داشت.

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا در جریان یک کنفرانس خبری – که با اعتراض یک فعال محیط زیستی روبرو شد – از پاسخ گفتن به این سوال که آیا تغییرات اقلیمی به این آتش سوزی ها دامن زده خودداری کرد.

او گفت: “امروز من فقط به کسانی فکر می کنم که زندگی و خانواده خود را از دست داده اند.”

مقام های آتش نشانی در نیو سات ولز برای اولین بار در ده سال اخیر، از زمانی که سیستم هشدار راه اندازی شد، بالاترین زنگ خطر را به صدا در آورده اند.

هشدار با درجه “فاجعه‌بار” در سراسر کلان شهر سیدنی، پرجمعیت ترین منطقه استرالیا با مساحتی معادل ۱۲ هزار کیلومتر مربع، برقرار است.

مقام ها می گویند که منطقه “هانتر” در شمال در معرض خطر آتش سوزی قرار دارد.

انتظار می رود دمای هوا روز سه شنبه به ۳۷ درجه سانتیگراد برسد که بدتر از شرایط روز جمعه است، زمانی که آتش سوزی ها در شرق استرالیا شروع شد.

سازمان آتش نشانی نواحی غیرشهری نیو سات ولز در بیانیه ای گفت: “تحت این شرایط، آتش سوزی ها به سرعت گسترش خواهد یافت و خانه ها و جان مردم را تهدید خواهد کرد.”

مدارس در نواحی آسیب پذیر تعطیل شده و ماموران آتش نشانی از نیوزیلند در حال عزیمت به این منطقه برای کمک رسانی هستند.

آقای موریسون گفت که می توان ارتش را برای کمک به ۱۳۰۰ مامور آتش نشانی که در این دو ایالت با حریق مقابله می کنند بسیج کرد. صدها غیرنظامی هم برای کمک داوطلب شده اند.

در کوئینزلند هزاران نفر شب را در مراکز تخلیه گذراندند و مقام ها تلاش می کردند امکان بازگشت آنها به خانه هایشان را ارزیابی کنند.

مقام های آتش نشانی در نیو سات ولز تایید کرده اند که بیش از ۱۵۰ خانه تخریب شده است.

مقام ها می گویند دو مامور آتش نشانی در اثر سقوط درخت در این ایالت روی وسیله نقلیه آنها مجروح شده اند اما در وضعیتی پایدار به بیمارستان منتقل شدند.

هرچند هوای خنک تر در طول شنبه شب کمی اوضاع را تخفیف داد اما بیم آن می رود که دمای بالا، رطوبت کم و باد شدید از وسط هفته باعث گسترش غیرقابل مهار حریق شود.

تاکنون در شهر گلن اینس مرگ دو نفر در اثر حوادث مرتبط با آتش سوزی تایید شده است.

کارول اسپارک شهردار این شهر به شبکه ای بی سی استرالیا گفت که شعله های آتش در آنجا با کمک بادهایی به سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت به ارتفاع شش متر می رسید. او شرایط را هولناک توصیف کرد.

پلیس نیو سات ولز تایید کرد که یک نفر دیگر هم در شهر تاری در حدود ۳۰۰ کیلومتر شمال سیدنی جان باخته است.

آتش سوزی ها در نیو سات ولز ماه پیش شروع شد. در آن زمان دو نفر که سعی داشتند از خانه خود محافظت کنند جان باختند. در این ایالت صدها مورد آتش سوزی جریان داشته است.

چند روز پیش بارندگی هایی در منطقه گزارش شد که کمک بزرگی به کشاورزان بود اما این توفان های گذرا برای پایان دادن به خشکسالی درازمدت منطقه کافی نبود.

استرالیا سال پیش داغ ترین تابستان از زمان شروع ثبت رکوردها را تجربه کرده بود.

مقام ها تایید کرده اند که ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب سومین و چهارمین سال های داغ از زمان ثبت رکوردها بودند.

دولت استرالیا در گزارش “۲۰۱۸ وضعیت اقلیمی” گفت که تغییرات اقلیمی به افزایش موج های شدید گرما و همچنین افزایش شدت سایر فاجعه های طبیعی مثل خشکسالی منجر شده است.