مسئولان صحی هرات در غرب افغانستان می‌گویند که سه مورد مشکوک ویروس کرونا در این ولایت که با ایران مرز مشترک دارد، شناسایی شده است.

با ورود روزانه هزاران تن از شهروندان افغانستان از ایران، بیم انتقال کرونا از ایران به افغانستان وجود دارد. اخیراً شیوع این بیماری در ایران، باعث مرگ هشت نفر و ابتلای ۴۳ نفر دیگر شده است.

این کارمند صحی در مرز افغانستان و ایران در اسلام قلعه مسافران ورودی را با دستگاه تب‌سنج معاینه و نشانه‌های ابتلا به ویروس کرونا را در آنها بررسی می‌کنند. تیم‌های صحی ولایت هرات در این شهرک بندری مستقر شده‌اند.

شیوع ویروس کرونا باعث نگرانی شهروندان افغان در ایران شده و روند بازگشت مهاجران به کشورشان را سرعت بخشیده است.

اسحاق میرزاده و بشیر احمد احمدیار در مرز اسلام قلعه بررسی و معاینه شدند.

اسحاق میرزاده به رادیو آزادی گفت: “بین مردم ایران ترس زیاد بود. ما هم ترسیدیم. آمدیم پس افغانستان برگشتیم. اقامه هم داشتیم.”

بشیر احمد گفت: “قیمت ماسک و وسایل طبی بی‌اندازه بلند رفته و وسایل ضدعفونی‌کننده اصلاً پیدا نمی‌شود. به کمبود وسایل طبی برخوردند. خود مردم ایران آشفته و سراسمیه هستند که از این ویروس آمده.”

روزانه هزاران تن از شهروندان افغان از طریق مرز اسلام قلعه به هرات بر می‌گردند. نگرانی از انتقال ویروس کرونا از ایران آشکار است.

محمد ابراهیم وسیم، مسئول بخش انتانی شفاخانه حوزوی هرات می‌گوید که سه مورد مشکوک ویروس کرونا ثبت شده است: “هنوز تثبیت نشده. واقعات مشکوکی که از ایران آمده، نمونه‌گیری شده و [به کابل] روان شده. ما هنوز تأیید نداریم که بگوییم که کرونا تثبیت شده. این‌ها افرادی بین ۲۰ تا ۳۰ ساله بوده‌اند.”

به مهاجرانی که از ایران بر می‌گردند در مرز اسلام قلعه در مورد نشانه‌های ابتلا به ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار آن آموزش داده می‌شود.

نوراحمد محمدی، مسئول مرکز صحی بندر اسلام قلعه می‌گوید که به تازگی ۳۶ نفر که از شهر قم ایران به کشور بازگشته‌اند، به شهر هرات منتقل و در کمپ انصار قرنطینه شده‌اند: “روزانه تقریباً دو نیم تا سه هزار نفر رفت‌وآمد دارند. امکانات بسیار زیادی نیاز دارد. با همین امکاناتی که در دسترس ما هست، ما سعی و کوشش خود را می‌کنیم. ما نگران هستیم. به متخصصین و امکانات زیادتری نیاز داریم.”

علاوه بر هرات، خطر شیوع ویروس کرونا در ولایت‌های مرزی فراه و نیمروز هم وجود دارد. چون این ولایات از امکانات محدود برخوردار اند، این امر احتمال انتقال ویروس کرونا از ایران به افغانستان را بیشتر کرده است.