عبدالحکیم منیب، وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان ضمن اعلام اولین مذاکره مستقیم کابل با طالبان گفت رئیس جمهور ترکیه می تواند به افغانستان برای رسیدن به صلح کمک کند.

استانبول/ محمت اوزتورک/ خبرگزاری آناتولی

عبدالحکیم منیب، وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار آناتولی اعلام کرد: دیروز دوشنبه ساعت 02:00 به وقت افغانستان یک هیئت برای مذاکره با مخالفان دولت به چین سفر کردند. این برای اولین بار است که طالبان با هیئت دولت افغانستان گفتگو خواهند کرد و امیدواریم در ادامه این گفتگوها میان دولت و طالبان آتش بس برقرار شود.

وی درباره سیاست دولت افغانستان برای برقراری صلح در این کشور که ده‌ها سال است جنگ در آن ادامه دارد توضیح داد: برقراری صلح در افغانستان به نفع منطقه و جهان است. بر این اساس جهان باید صلح را در اولویت استراتژی خود قرار دهد.

منیب به نقش سازنده‌ای ترکیه در برقراری صلح در افغانستان نیز اشاره کرد و افزود: ترکیه در زمینه برقراری صلح و ثبات در افغانستان نقش موثری دارد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه می تواند با استفاده از نفوذی که در کشورهای همسایه ما دارد، برای برقراری صلح در افغانستان نقش بزرگی ایفا کند.

او در ادامه با اشاره به کمک و حمایت‌های مردم افغانستان از ترکیه در جنگ استقلال گفت: شهروندان افغانستان برای استقلال ترکیه جنگیدند و شهید شدند. ترکیه نیز می بایست به برقراری صلح در افغانستان کمک کند.

وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان گفت علیرغم شرایط حساس و بحرانی حاکم بر این کشور دولت کابل به برداشتن گام‌ها در راستای پیشرفت و توسعه ادامه می دهد، در افغانستان علاوه بر این که بحران ادامه دارد، از طرف دیگر خدمات توسعه‌ای دولت نیز ادامه دارد. فعالیت‌ها در بخش‌های اقتصادی نیز ادامه دارد. در بخش آموزش و پرورش از هر حیث شاهد توسعه هستیم. پیش از این اساتید دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌ها نداشتیم اما طی 18 سال اخیر تعداد قابل توجهی تحصیل‌کرده‌ در کشورهای مختلف در مقاطع فوق لیسانس و دکترا به افغانستان بازگشته و در دانشگاه‌ها مشغول تدریس و فعالیت های علمی هستند.

وی ادامه داد : بیش از 40 سال است که جنگ در افغانستان جریان دارد اما با وجود این نظام جمهوری در این کشور حاکم است و مردم از حق انتخاب رئیس جمهور برخوردار هستند. انتخابات برگزار شد و مردم منتظر نتایج انتخابات هستند. تلاش‌ها در این زمینه ادامه دارد چرا که هم مردم و هم دولت افغانستان خواهان صلح هستند. امیدواریم که نتایج انتخابات بدون هیچ مشکلی اعلام شود.

منیب در بخشی دیگر از سخنان خود به سیاهنمایی‌های غرب علیه دین اسلام اشاره کرد و گفت: اسلام دین صلح است. کشورهای غربی که مواضع ضد اسلامی اتخاذ می کنند، به جنگ‌های جهانی نگاه کنند که محور این جنگ‌ها را کشورهای غربی تشکیل می دهند.

وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان در پایان در مورد خدمات این وزارت‌خانه برای حج اعلام کرد که 70 درصد مشکلات مردم افغانستان برای سفر به حج و عمره رفع شده و تلاش‌ها برای حل مشکلات با استفاده از تجربه‌های کشورهای اسلامی همچون ترکیه ادامه دارد.