محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری را، پیروزی جمهوریت خوانده و از شرکت جوانب مختلف در حکومت جدید اطمینان داده است.

رئیس جمهور غنی گفت، بعد از این به هیچ‌کس به حیث رقیب نخواهد دید و با مردم یکجا دولت خواهد ساخت.

بعد از اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، رئیس جمهور غنی در ارگ ریاست جمهوری در میان حامیانش گفت: “درگذشته پیروزی با شمشیر به دست می‌آمد ولی حال با انتخابات بدست می‌آید.”

او گفت تا چند روز آینده خطوط اساسی حکومت آینده را با مردم شریک می‌سازد و تأکید کرد که تیم وی بجای تقسیم تصمیم مشترک را در صدر آجندایش خواهد داشت: “این تیم هیچ کس را بد و رد نگفته است، هیچ پُلی را از بین نبرده ایم زیرا تمام مردم افغانستان مردم ماست، امروز روز وحدت ملی، اتفاق و همصدایی است. لحظۀ امروز لحظه اشتراک است.”

آقای غنی صلح با طالبان و کاهش فقر را از اولویت‌های کاری حکومت آینده خواند و گفت در هر درد ملت خودش را شریک می‌داند.

کمسیون مستقل انتخابات بعد از انتظار پنج ماهه مردم دیروز سه‌شنبه (۲۹ دلو) نتایج نهایی انتخابات را اعلان کرد که براساس آن محمد اشرف غنی با برنده شدن حدود ۵۰.۶۴ درصد آرا پیروز شد.

عبدالله عبدالله و گلبدین حکمتیار در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

آقای عبدالله نتایج اعلان شده از سوی کمیسیون انتخابات را کودتا علیه دموکراسی خوانده و تیم خودش را برنده اعلان کرد:‌ “نتیجه را که امروز اعلان کردند، نتیجه دزدی انتخابات، کودتا علیه مردم سالاری و خیانت با اراده مردم بود. ما این نتیجه را از اساس و بنیاد غیر قانونی می‌دانیم. ثبات و همگرایی بر اساس آرای شفاف و بیومتریک شده پیروز انتخابات است. ما حکومت همه شمول را تشکیل می‌دهیم.”

رئیس جمهور محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله هر دو از شرکت مردم در انتخابات مخصوصاً از شرکت زنان ابراز سپاس کردند.

غنی در سخنرانی دیروزش بار دیگر از طالبان خواست اسلحه شانرا به زمین گذاشته از راه انتخابات تمثیل قدرت کنند.

باوجودی اعلان دیروز نتایج انتخابات به انتظار چند ماهه مردم نقطه پایان گذاشت ولی این واقعیت که عبدالله عبدالله نیز خودش را برنده اعلان کرده است، سوال‌ها و نگرانی هایی را در مورد تحولات آینده ایجاد کرده است.

از سوی دیگر طالبان با نشر اعلامیه‌ای پیروزی اشرف غنی در انتخابات را خاک زدن به چشم مردم خوانده اند.

به گفته این گروه، انتخاب مجدد غنی در انتخابات به گفته آن‌ها “جعلی” غیر قانونی بوده و در تضاد با محتوای پروسه جاری صلح قرار دارد.