سفیر افغانستان در واشنگتن می‌گوید، مبادلۀ زندانیان و گروگانان می‌تواند برای اعتماد سازی میان طالبان و حکومت کمک کند.

رویا رحمانی شام (سه‌شنبه ۲۸عقرب) به رادیو آزادی گفت، برای آوردن صلح باید جرأت وجود داشته باشد و تصمیم های دشوار هم گرفته شود.

او گفت:”مسئلۀ مبادله زندانیان، معمولاً از مسایلی است که در اعتماد سازی کمک می‌کند. پروسه صلح نیاز به اعتماد دارد و اعتماد هنگامی به وجود می آید که دو طرف ایستادگی به صحبت ها داشته باشند و تعهد طرف مقابل را بپذیرد.”

مایک پومپیو (سه‌شنبه ۲۸ عقرب) در یک اعلامیه همچنان گفت، از اینکه طالبان نشان دادند دو استاد را به نیت نیک رها می‌کنند، امریکا از آن استقبال می‌کند.

آقای پومپیو همچنان در مورد رهایی ده سرباز افغان از چنگ طالبان در بدل آزادی سه زندانی طالبان گفته است، این مبادله نشانۀ از امیدواری است که در نهایت جنگ چهل سالۀ افغانستان به زودی از راه سیاسی حل شود.

قصر سفید هم در یک اعلامیه روز سه‌شنبه از رهایی دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان استقبال کرد.

استیفانی گریشام یک مسئول رسانه‌ای قصر سفید در اعلامیۀ روز سه‌شنبه، از حکومت افغانستان هم سپاسگزاری کرد که زمینه را برای رهایی دو پروفیسور گروگان فراهم کرد.

یک منبع طالبان به خبرگزاری اسوشیتد پریس گفته که کینگ و ویکس در ولسوالی نوبهار ولایت زابل رها شدند.

هر دو پروفیسور در اگست سال ۲۰۱۶ میلادی، از کابل ربوده شدند.

رئیس جمهور اشرف غنی، در (۲۱ عقرب)  اعلام کرد که در بدل ازادی این استادان، انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید سه تن از اعضای ارشد شبکه حقانی را از بند رها می‌کند.

مبادلۀ آنها چندین روز معطل شد اما دیروز هر دو جانب خبر رهایی زندانیان و گروگانان را تأیید کردند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر سه‌شنبه در توییتر نوشت، انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید سه عضو این گروه، پس از رهایی به دوحه رسیده اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی دیگر طالبان در مورد این مبادله نوشته است، این اقدام برای اعتماد سازی و نیت نیک پیشرفت خوبی است تا در پروسه صلح کمک کند.

محمد شفیق امین آگاه امور سیاسی به این باور است که مبادلۀ زندانیان و گروگانان، می‌تواند اعتماد سازی کند.

او گفت:‌ “مبادلۀ زندانیان بر نیت جوانب منازعه تأثیر گذار است. فکر می‌کنم حس انتقام جویی که در ذهنیت جوانب منازعه در چند سال جنگ نهادینه شده، از آن کم خواهد کرد و برای اعتماد سازی و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی مؤثر خواهد بود.”

رئیس جمهور اشرف غنی گفته که سه عضو مهم شبکه حقانی را به هدف آغاز گفت‌وگوهای رو در رو میان حکومت افغانستان و طالبان به صورت مشروط رها می‌کند.