یک منبع آگاه در حکومت افغانستان علت اصلی تبادله نشدن دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان با سه زندانی طالب را برملا کرد.

این منبع که به علت حساسیت موضوع خواست از او نام گرفته نشود، روز (یکشنبه ۲۶ عقرب) به رادیو آزادی گفت که وقوع دو حمله انتحاری اخیر در شهر کابل و ولایت لوگر این تبادله را با ناکامی رو‌به‌رو کرد.

به گفته این منبع، یکی از شرایط حکومت افغانستان برای تبادله این زندانیان کاهش خشونت‌ها و حمله‌های طالبان در برابر افغانان بوده است.

این در حالی است که صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در حساب توییترش نوشت که انس حقانی و دو عضو دیگر طالبان که قرار بود با دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان تبادله شوند، هنوز هم در بند حکومت به سر می‌برند.

او همچنین گفته است که عملی نشدن شرایط از سوی گروه طالبان باعث شد تا تبادله انس حقانی، حافظ رشید و مالی خان با تاخیر رو‌به‌رو شود.

آقای صدیقی تأکید می‌کند که حکومت افغانستان در مورد این تبادله تجدید نظر می‌کند و در این زمینه مطابق منافع ملی این کشور اقدام خواهد کرد.

اما نظرمحمد مطمئین که با چند تن دیگر به تازگی پس از گفت‌وگو با طالبان از قطر به کابل برگشته است در مورد تأخیر تبادلۀ زندانیان طالب با دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان نظر دیگری دارد.

او روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت که امریکا در برابر این تبادله از طالبان خواسته است که با حکومت افغانستان به مذاکرات رو در رو حاضر شوند و به آتش‌بس تن دهند اما طالبان این خواست را رد کرده اند.

او گفت: “زمانیکه این زندانیان رها شدند و در طیاره انتقال شدند، امریکا شرطی را مطرح کرد که باید دو یا سه روز در بارۀ آن میان دو طرف گفت‌وگو می‌شد اما طالبان این شرط را نپذیرفتند.”

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه اعلان کرد که حکومت تصمیم گرفته تا برای رهایی دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان سه عضو شبکۀ حقانی به شمول انس حقانی را از زندان بگرام آزاد کند.

همچنان حکومت افغانستان گفت که با این تبادله باید خشونت‌ها کاهش یابند و زمینه برای گفت‌وگوهای رو در رو میان حکومت و طالبان فراهم گردد.