یک مقام امریکایی دیروز جمعه به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که واشنگتن در باره اختطاف یک تبعه این کشور در افغانستان تحقیق می‌کند.

این امریکایی اختطاف شده مارک فریریکس نام دارد و از ایالت ایلینوی امریکاست.

این مقام امریکایی به شرط افشأ نکردن نام خود بخاطر مسئولیت رسمی‌اش به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت، تا هنوز مشخص نیست که این شهروند امریکا در افغانستان است و یا به جای دیگر انتقال یافته است.

مجله نیوزویک در هفتۀ پیش که برای اولین بار خبر این امریکایی را پخش کرد، گفته بود که این شهروند امریکایی در ولایت خوست از سوی شبکه حقانی ربوده شده است.

گروه حقانی در ولایت خوست فعال است.

اما حلیم فدایی والی خوست شام دیروز جمعه در صحبت با رادیو آزادی این موضوع را رد کرد که گویا این رویداد در این ولایت رخ داده است.

او گفت: “تا جایی‌که ما معلومات داریم، این شخص که امریکایی است، از کابل ناپدید شده و گفته می‌شود به جنوب شرق انتقال یافته و تحقیقات در باره اینکه اختطاف شده و یا خود ناپدید شده هنوز جریان دارد. مسئولین امنیتی و کشفی با همه دوستان خارجی سعی و تلاش خود را می‌کنند تا این امریکایی را پیدا کنند.”

مجله نیوزویک گفت، مارک قبل از این یک افسر نیروهای بحری امریکا بود و در حال حاضر در یک شرکت قراردادی امریکایی کار می‌کرد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس می‌نویسد که بخش ویژۀ اداره استخبارات فدرال امریکا اکنون به این مسئله رسیدگی می‌کند. ادارۀ که وظیفه‌اش رهایی اتباع اختطاف شده‌ امریکایی است.

این اداره در زمان ریاست جمهوری بارک اوباما رئیس جمهوری پیشین امریکا ایجاد شده است.

در این حال، طالبان افغان به خبرگزاری اسوشیتدپرس و دیگر رسانه‌های غربی گفته اند که در مورد این امریکایی هیچ‌گونه معلوماتی در دست ندارند.

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا هم تنها این قدر گفته که آن‌ها گزارش‌های را در ارتباط به اختطاف این امریکایی به دست دارند و بیشتر از این تبصره نکرده است.

این در حالیست که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان از سال ۲۰۱۸ بدینسو حدود ده بار در دوحۀ قطر نشست‌های رسمی داشته اند تا به جنگ ۱۸ ساله امریکا در افغانستان پایان داده شود.