نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل گفته است که دو مقام بلندپایه کاخ سفید او را ترغیب کرده بودند برای تضعیف دونالد ترامپ تلاش کند.

او در کتاب تازه ای می گوید که جان کلی رئیس وقت کارکنان کاخ سفید و رکس تیلرسون وزیر خارجه وقت آمریکا از او خواستند در برابر برخی خواسته های آقای ترامپ مقاومت کند.

او می گوید آنها به او گفتند که “برای نجات کشور می کوشند.”

آقای تیلرسون هنوز به این اظهارات پاسخ نداده است.

آقای کلی در واکنش به شبکه سی بی اس گفت: “اگر منظور او (هیلی) از ‘مقاومت’ و ‘کارشکنی’ داشتن یک روال کاری صحیح است… برای اطمینان از اینکه (آقای ترامپ) همه نقاط قوت و ضعف تصمیم هایی که ممکن است در ذهن داشته باشد را بداند، تا بتواند تصمیم های حساب شده بگیرد، در آن صورت من گناهکارم.”

آقای ترامپ در توییتی در ستایش از کتاب خانم هیلی نوشت: “بخت یارت نیکی!”

در کتاب چه آمده؟

خانم هیلی می گوید آقای کلی و آقای تیلرسون به او گفتند “فرمانبردار نیستند چون سعی دارند کشور را نجات دهند.”

او در این کتاب تحت عنوان “با حفظ احترام” که واشنگتن پست پیش از انتشار روز سه شنبه بخش هایی از آن را دیده نوشت: “موضع آنها این بود که تصمیم های آنهاست که به نفع کشور است، نه رئیس جمهور.”

او افزود که آقای تیلرسون به زیردستان او (نیکی هیلی) گفته بود که اگر رئیس جمهور مهار نشود جان مردم به خطر می افتد.

خانم هیلی، ۴۷ ساله، گفت که این درخواست آقای کلی و آقای تیلرسون را رد کرده و آن را “خطرناک” و “توهین آمیز” خواند.

او به شبکه سی‌بی‌اس گفت: “آنها به جای من باید این را به رئیس جمهور می گفتند، نه اینکه از من بخواهند به آنها بپیوندم.”

او افزود: “باید می رفتند به رئیس جمهور می گفتند با او اختلاف نظر دارند و اگر از تصمیم های او راضی نبودند استعفا می دادند. اما تضعیف رئیس جمهور… کار خیلی خطرناکی است و خلاف قانون اساسی است، و با باورهای مردم آمریکا تضاد دارد. توهین آمیز است.”

خانم هیلی گفت که در مورد نحوه برخورد آقای ترامپ با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در جریان اجلاس ۲۰۱۷ هلسینکی با او اختلاف نظر داشت.

او همچنین نوشت که اظهارات آقای ترامپ بعد از راهپیمایی ۲۰۱۷ نژادپرستان سفیدپوست در شارلوتزویل ویرجینیا دایر بر اینکه آدم های خوبی “در هر دو طرف” هستند را “مایه رنجش و خطرناک” می دانست.

در جریان درگیری ها در شارلوتزویل میان نژادپرستان و مخالفان آنها، خودرویی به تجمع معترضان ضد فاشیست حمله کرد که به کشته شدن هدر هایر و زخمی شدن ۱۹ نفر منجر شد.

اما خانم هیلی گفت از بعضی سیاست های آقای ترامپ که با مخالفت دیگران در داخل دولت مواجه بود حمایت می کرد – مثل تصمیم های او برای خارج شدن از توافق هسته ای با ایران و توافق اقلیمی پاریس.

او همچنین از تحقیقات استیضاح درباره عملکرد آقای ترامپ از سوی دمکرات ها در مجلس نمایندگان کنگره انتقاد کرد.