دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا دیروز یکشنبه به ایران هشدار داد که تظاهر کنندگانی را که به سبب سقوط دادن طیاره اوکراینی صدا بلند کرده‌اند را نکشد.

ترمپ شام دیروز در یک پیام توییتر به زبان فارسی نوشته بود: “خطاب به رهبران ايران! معترضان خود را نكشيد. هزاران تن تاكنون به دست شما كشته يا زندانی شده اند و جهان نظاره گر است. مهمتر از آن، ايالات متحده نظاره گر است. اینترنت را دوباره وصل كنيد و به خبرنگاران اجازه دهيد آزادانه حركت كنند! كشتار مردم بزرگ ايران را متوقف كنيد.”

این هشدار ترمپ بعد از آن داده شد که بر اساس گزارش‌ها از ایران، گروهی از معترضان که علیه حمله راکتی سپاه پاسداران بر یک طیاره مسافربری اوکراینی، دست به اعتراض زده بودند شام دیروز در میدان آزادی تهران و جاده‌های اطراف آن تجمع کرده و علیه مقامات ایرانی شعار می‌دادند.

شماری از محصلین در داخل پوهنتون تکنالوژی شریف در تهران نیز اعتراض شانرا علیه حکومت ابراز داشته شعار می‌دادند.

همزمان در تعدادی دیگر از شهرهای ایران از جمله مشهد، اهواز، اصفهان، تبریز، سنندج، کرمانشاه، شیراز و قزوین، تجمع‌های اعتراضی برگزار شد.

ویدیو‌های نیز از شلیک گاز اشک‌آور به سوی معترضان در تهران، اصفهان و شیراز منتشر شده است.

ویدویوها و گزارش‌های دیگر از گردهمایی ‌ها در مقابل پوهنتون امیرکبیر نیز منتشر شده اند.

بر اساس بعضی گزارش‌ها که به رادیو فردا بخش ایران رادیو آزادی رسیده است دروازه‌های ورودی‌ تمام مترو‌های تهران از سوی مسئولین امنیتی مسدود شده بود و سیستم ترافیک زیرزمینی متوقف بود.

هشدار ترمپ به ایران در مورد عدم استفاده از خشونت علیه تظاهر کنندگان ضد حکومتی، در حالی داده شده است که گزارش‌های دو ماه پیش از ایران از سرکوب خشونت آمیز تظاهرکنندگان ضد حکومتی حکایت می‌کرد.

در تظاهرات ضد حکومتی ماه نومبر در ایران که به سبب بلند رفتن قیمت نفت به راه افتاده بود، به گفته مقامات امریکایی ۱۵۰۰ تن کشته و حدود ۷ هزار تن دیگر دستگیر شدند.