وزارت داخله افغانستان گفته است وحید مژده، تحلیلگر سرشناس مسایل سیاسی در این کشور به ضرب گلوله کشته شده است.

‏نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید حوالی ساعت ۵ شام به وقت افغانستان هنگامی که آقای مژده مي‌خواست برای ادای نماز به مسجد برود، دو‌ موتور سیکلت‌سوار در منطقه نزدیک سفارت روسيه در کابل به ضرب گلوله اورا از پا درآوردند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت سوءقصد به جان آقای مژده را برعهده نگرفته است.

وحید مژده در دوره جهاد عضو حزب اسلامی بود و در دوره حاکمیت گروه طالبان به عنوان مقام ارشد وزارت امورخارجه افغانستان کار کرده بود.

آقای مژده در کابل زندگی می‌کرد و گفته می‌شود که رتباطاتی نیز با اعضای ارشد گروه طالبان داشته است.

آقای مژده پیوسته در رسانه‌های افغانستان ظاهر شده، منتقد حکومت افغانستان، مخالف حضور نیروهای آمریکایی در این کشور و دارای نظرات نزدیک به طالبان بود و تصویری متفاوت از گروه طالبان، روند صلح و جنگ افغانستان ارائه می‌کرد.

آقای مژده در نشست‌های بین الافغانی در مسکو و دوحه قطر نیز شرکت داشت. این گفت‌وگوها میان نماینده‌های سیاسی افغانستان و طالبان در جریان بود.

آقای مژده کتابی نیز درباره طالبان با عنوان “افغانستان و پنج سال سلطه طالبان” نوشته بود که توسط نشر نی در تهران نشر شده بود.

سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید که تحقیق در مورد کشته شدن آقای مژده آغاز شده است.

صلاح الدین ربانی رئیس حزب جمعیت اسلامی و وزیر پیشین خارجه افغانستان در صفحه فیس‌بوکش از کشته شدن آقای مژده اظهار تاسف و نگرانی کرده است. آقای ربانی نوشته “آقای مژده از روزنامه نگارهای مشهور دوره جهاد و نویسنده و کارشناس مطرح مسایل سیاسی کشور بود که ترور او در مرکز شهر کابل، نشاندهنده وضعیت نامناسب امنیتی در پایتخت کشور است”.