وزارت داخله افغانستان از نابودی ۹۵ درصدی و بخش عمده مراکز گروه داعش در ولایت ننگرهار خبر داده است.

مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله افغانستان دیروز (۱۹ عقرب) در جلال آباد به خبرنگاران گفت: “در نتیجه عملیات نظامی علیه داعش در ولایت ننگرهار، اعضای این گروه شکست خورده اند.”

مقامات محلی ننگرهار با تأیید این خبر از ادامه عملیات علیه چند مرکز محدود و کوچک باقی مانده این گروه دراین ولایت خبر می‌دهند.

سرپرست وزارت داخله افغانستان می‌گوید مراکز گروه دولت اسلامی یا داعش در ننگرهار از بین رفته اند. مسعود اندرابی این موضوع را دیروز در یک کانفرانس خبری در جلال آباد مرکز ننگرهار بیان داشت و افزود: “در نتیجه عملیات نظامی علیه داعش در ننگرهار، اعضای این گروه شکست خورده اند و اگر کدام مرکزی باقی مانده باشد هم، به کمک مردم محل از بین خواهد رفت.”

آقای اندرابی همچنان گفت که تندروان داعش در گروه‌های کوچک خود را تسلیم دولت نموده اند و در ولایات دیگر نیز داعشیان از بین برده می‌شوند.

قبل از این اظهارات سرپرست وزارت داخله، شاه محمود میاخیل والی ننگرهار هفته گذشته در صحبتی با رادیو آزادی اظهارات مشابه داشته و گفته بود که ۹۵ درصد خاک ننگرهار از حضور داعش تصفیه شده است.

وی به مناطقی اشاره کرد که فعالیت داعشیان هنوز هم در آن‌ها جریان دارد.

او افزود: “در ننگرهار حالا ۹۵ درصد از طالب و داعش پاک‌سازی شده است تنها ولسوالی حصارک، چند منطقه در خوگیانی و چند محل دیگر در دامنه‌های سپین غر باقی اند که تصمیم انجام عملیات در آنجا را داریم و به نوبت عملی خواهد شد.”

براساس گزارش آژانس خبری فرانسه نیروهای امریکایی که فعالیت‌های داعش در افغانستان را از نزدیک نظارت می‌کنند و در گذشته بمب بزرگ مسمی به “مادربمب” را هم بر مرکز این گروه در ولسوالی اچین استفاده کرده بودند.

این آژانس خبری از تبصره بیشتر در مورد ادعای سرپرست وزارت داخله در باره شکست داعش در ننگرهار خودداری کرده اند، ولی این آژانس از قول عطاالله خوگیانی سخنگوی ولایت ننگرهار گزارش داده که گفته است، اعضای داعش سراسیمه شده و خود را به دولت تسلیم می‌کنند.

به گفته خوگیانی به روز شنبه هم ۳۲ عضو داعش در این ولایت به نیروهای امنیتی تسلیم شدند.

به گفته آژانس خبری فرانسه، داعش دراین اواخر ضربه شدید دیده و برعلاوه آنکه خلافت خودخوانده‌اش سقوط کرده است، ماه گذشته رهبر این گروه ابوبکر البغدادی در سوریه کشته شد و در آنجا هم قوتش را کاملاً از دست داده است.

به نوشته فرانسپرس با وجودی‌که روابط میان البغدادی و شاخه خراسان داعش در افغانستان همیشه مبهم بوده ولی عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفته است، مرگ البغدادی تشکیل و فعالیت‌های داعش در ننگرهار را مختل ساخته است.

خوگیانی به رادیو آزادی گفت: “باوجودیکه کشته شدن بغدادی تاثیر مستقیم بر گروه داعش داشته است، عملیات‌های پی‌هم نیروهای امنیتی افغان نیز منتج شده که جنگجویان داعش یا از منطقه فرار کنند یا خود را به حکومت تسلیم کنند.”

ولی آیا چنانچه مقامات افغان ادعا می‌کنند داعش واقعاً در ننگرهار شکست خورده است؟

تحلیل‌گران امور امنیتی این ادعا را از زاویه‌های مختلف ارزیابی می‌کنند. حکمت اعظمی معاون مرکز مطالعات جنگ و صلح افغانستان می‌گوید، دراین مورد باید از دقت کار گرفته شده و جریانات با دقت مشاهده شود.

آقای اعظمی دیشب به رادیو آزادی گفت: “داعش تحت فشار نظامی است، ولی این متاسفانه به این معنا نیست که این گروه از بین می‌رود. فکر می‌کنم به تلاش‌های بیشتر نیاز است تا افغانستان از حضور این گروه تروریستی پاک شود.

اعظمی افزود اگر گفتگوهای صلح با طالبان نتیجه بدهد شاید داعش گروهی باشد که مخالفین گفتگوهای صلح و جنگجویان ناراضی به آن پیوسته و امنیت آینده افغانستان را با تهدید مواجه سازند.