نعمت‌الله تیموری، سخنگوی والی قندوز می‌گوید شام دیروز در یک حمله هوایی علیه مخالفان مسلح دولت در ولسوالی دشت‌ارچی دست کم ۵ غیرنظامی از جمله یک کودک کشته شده‌اند.

امروز اجساد این کشته‌شدگان توسط خانواده‌هایشان به گونه اعتراض به شهر قندوز مرکز این ولایت آورده شده بودند.

آقای تیموری به بی‌بی‌سی گفت معترضان خواهان آن بودند تا “رهبری ولایت قندوز، دولت مرکزی و رئیس جمهوری به این قضیه رسیدگی فوری و جدی کند.”

به گفته آقای تیموری عبدالجبار نعیمی، والی قندوز با بستگان این قربانیان دیدار کرده و هیاتی را برای تحقیق در مورد این حادثه تعیین کرده است.

نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام کرده‌اند: “از گزارش‌های منتشر شده در مورد تلفات غیرنظامی که در ولسوالی دشت ارچی یا امام صاحب ولایت قندوز اتفاق افتاده، مطلع هستیم. ما این گزارش‌ها را بررسی می‌کنیم.”

نیلوفر ایوبی، پزشک در کابل که از بستگان قربانیان این حادثه است، به بی‌بی‌سی گفت در این حمله غلام ربانی و غلام گیلانی عموهای او با همسرانشان و یک نوه یک‌ساله شان کشته شده‌اند.

او گفت: “آنها از ولسوالی چهاردره قندوز برای شرکت در یک مراسم جنازه به ولسوالی دشت ارچی رفته بودند و دیروز عصر در بازگشت از دشت ارچی از منطقه طالبان رد شده و در منطقه تحت کنترل دولت، موتر حامل‌شان هدف حمله طالبان قرار می‌گیرد.”

مقامات دولت افغانستان و نیروهای ائتلاف بین‌المللی تا کنون در مورد جزییات چگونگی این حمله اطلاعاتی ارائه نکرده‌اند و بی‌بی‌سی نمی‌تواند اظهارات خانم ایوبی را به صورت مستقل تایید کند.